CanSat – wymagania konkursu

Członkowie zespołu CanSat Aerospace przez cały miesiąc uzupełniali szczegółową dokumentację techniczną, która na dniach zostanie odesłana do American Astronautical Society, co oznacza zakończenie pierwszego etapu konkursu. Z tej okazji warto przyjrzeć się wymaganiom, z którymi musieli się zmierzyć w fazie projektowej.

Spośród aspektów mechanicznych, najistotniejsze jest opanowanie techniki skutecznego opadania. Głównym celem tegorocznej edycji konkursu jest wykorzystanie zjawiska autorotacji podczas lotu sondy. Chociaż słowo „autorotacja” może być w tym kontekście niezbyt zrozumiałe, to wymiar praktyczny, który ze sobą niesie, można sobie łatwo wyobrazić:

Łopaty wirnika, poruszane pędem powietrza, obracają się i wówczas generują siłę nośną. Ten mechanizm wykorzystują również piloci helikopterów w przypadku awarii silnika.

Na etapie finałowym konkursu kapsuła zawierająca naszego CanSata zostanie wzniesiona na pokładzie rakiety na wysokość sięgającą 700 metrów, a następnie wyrzucona na zewnątrz. Podczas kontrolowanego opadania, które ma potrwać około 60 sekund, sonda musi wykonać także szereg autonomicznych pomiarów.