Yuri’s Night Wrocław 2019

13 kwietnia w Liceum nr XVII im. Agnieszki Osieckiej odbyła się trzecia wrocławska edycja Yuri’s Night, wydarzenia upamiętniającego historię eksploracji kosmosu.

Prelegentami byli uczniowie liceum, członkowie stowarzyszenia WroSpace i zaproszeni goście. Prezentacje dotyczyły wyścigu kosmicznego, udziału kobiet w pierwszych misjach, historii promów kosmicznych, a także życiorysu Gagarina, pierwszego człowieka w kosmosie. Wszyscy, nawet najmłodsi, z uwagą słuchali tych niesamowitych historii.

Następnie każdy mógł się poczuć jak prawdziwy inżynier i zaprojektować „lądownik dla jajkonauty”. Za pomocą danego budżetu i dostępnych materiałów należało stworzyć osłonkę na jajko tak, żeby nie roztrzaskało się po zrzuceniu z wysokości 3 metrów. Było przy tym sporo zabawy, szczególnie dla dzieci, które z ogromnym zaciekawieniem i radością sprawdzały, czy „jajkonauta” przeżył lądowanie.

Niestety nasz „jajkonauta” nie przeżył lądowania.

Na koniec członkowie Klubu Astronomicznego Almukantarat pokazali, jak stworzyli własną planszówkę, zapraszając tym samym do wspólnej gry. Do późnych godzin wieczornych wszyscy zebrani doskonale bawili się przy grach planszowych o kosmicznej tematyce. Każdy, kto wygrał, mógł zabrać grę do domu.

Dodatkowo, podczas całego wydarzenia, Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii prezentowało swój sprzęt do obserwacji nieba. Każdy chętny mógł z nimi porozmawiać i dowiedzieć się nowych rzeczy o metodach spoglądania w gwiazdy.

Członkowie naszego koła wspaniale się bawili podczas Yuri’s Night, była to okazja do wspólnej integracji i poznania wielu interesujących faktów z początków podbojów kosmosu. Dziękujemy bardzo WroSpace za zorganizowanie we Wrocławiu tak wspaniałej imprezy.