Stacja obserwacyjna PFN
Nasze Koło Naukowe zajmuje się obserwacją meteorów w ramach ogólnopolskiej sieci obserwatoriów. Opiekujemy się jedynym we Wrocławiu stanowiskiem rejestrującym „spadające gwiazdy” i analizujemy zebrane dane. Nasza stacja jest jedną z sześćdziesięciu ośmiu działających na terenie kraju. Obsługiwane są one zarówno przez pasjonatów astronomii, jak i amatorów, zrzeszonych w ramach stowarzyszenia Pracowni Komet i Meteorów (Polish Fireball Network), finansowanego przez Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Nierzadko wykorzystywany przez inne stacje sprzęt niczym nie różni się od analogowych kamer monitoringu – tak jest też w naszym przypadku. Po zarejestrowaniu dane wysyłane są bezpośrednio na serwer, gdzie możemy analizować, co właściwie zostało zaobserwowane. Często te kilkusekundowe ujęcia okazują się nie meteorem, a burzą, samolotem lub fajerwerkami.
Obecne stanowisko obserwacyjne, ulokowane na dachu akademika T-22 przy ulicy Wittiga, zaopatrzone jest w dwie kamery. Pierwsza z nich, zamontowana w sierpniu 2018 roku, dostarczyła pierwszych danych już w listopadzie tego samego roku – okres od sierpnia poświęcony był kalibracji systemu.
Niedługo później na stanowisku obserwacyjnym pojawiła się druga kamera. Zamontowana w styczniu 2019 roku, dostarczyła pierwsze zdjęcia w połowie kwietnia. Pomimo nabytego doświadczenia z ustawianiem poprzedniej kamery, kalibracja zajęła nam tyle czasu, ponieważ program analizujący kierunek przelotu na podstawie ustawienia gwiazd uważał, że kamera skierowana jest w ścianę, co uniemożliwiało analizę danych.
Pracownia Komet i Meteorów po raz pierwszy otrzymała od nas zdjęcie 11 listopada 2018 roku i od tego czasu systematycznie wykrywamy kolejne przelatujące w atmosferze meteory. W ciągu roku działania zebraliśmy łącznie 454 nagrania z pierwszej kamery oraz 139 z drugiej.