CanSat 2024

Po długiej przerwie ponownie wracamy z wpisami. Tym razem chcielibyśmy przedstawić wam nasz projekt: CanSat 2024.

CanSat Competition to konkurs organizowany przez AAS (American Astronautical Society) i wspierany przez NASA, Lockheed Martin i Siemens. W tym roku drużyna naszego koła naukowego po raz kolejny bierze udział w finale, a ponieważ w poprzednich latach zdobywaliśmy bardzo wysokie lokaty, to w tym roku również liczymy na zajęcie podium. Tegoroczny finał odbywa się w dniach 6-9 czerwca 2024 r. w mieście Monterey w Wirginii, USA.

Tegoroczna edycja konkursu ma na celu symulację misji sondy wchodzącej w atmosferę. Budowana przez nas sonda zostanie przez organizatorów wyniesiona na wysokość 725 m, skąd następnie używając heatshielda opadnie do wysokości 100 m. Na tej wysokości otwarty zostanie spadochron, na którym sonda bezpiecznie opadnie na ziemię.

W trakcie misji nasza sonda będzie zbierać różnorodne dane, takie jak prędkość sondy, wysokość nad poziomem gruntu, temperatura wewnątrz sondy, napięcie baterii, orientacja w przestrzeni oraz współrzędne geograficzne odczytane z systemu GPS. Dodatkowo nasza sonda będzie musiała wykonać stabilizowane nagranie w trakcie opadania. Oprócz tego nasza sonda musi być wielokrotnego użytku i zapewniać ochronę delikatnemu ładunkowi, symulowanemu przez kurze jajko, w trakcie lotu.

Wszystkie systemy i mechanizmy odpowiedzialne za wykonanie misji muszą znaleźć się w sondzie o średnicy około 136mm i długości do 400mm i masie nieprzekraczającej 900g.

Aby sprostać tym trudnym wymaganiom, narzuconym przez organizatorów, nasza drużyna podzieliła się na trzy wyspecjalizowane sekcje:

Sekcja elektroniczna

Sekcja elektroniczna i składa się z 5 członków Maksymiliana Tara, Filipa Zioło, Macieja Sikorskiego i doświadczonego lidera sekcji Huberta Kulika. Do zadań tej sekcji należą zaprojektowanie i stworzenie komputera pokładowego oraz zaprogramowanie logiki lotu. Nasz komputer jest modułowy i pozwala na podłączenie dowolnych efektorów, co daje nam niesamowitą elastyczność w doborze mechanizmów zamontowanych w naszej sondzie. Największą napotkaną trudnością w sekcji elektroniki było wykonanie części sterującej silnikiem BLDC służącym do stabilizacji obrazu kamery. Rozwiązanie tego problemu wymagało wielu prototypów, ale ostatecznie udało się przezwyciężyć wszystkie trudności.

Sekcja mechaniczna

Do sekcji mechanicznej należą Paweł Rak i Szymon Jutrzenka. Sekcja ta w konkursie zajmuje się zaprojektowaniem i wykonaniem odpowiedniej konstrukcji, która spełni zadane przez organizatorów wymagania. Część wymagań mechanicznych jest taka sama co roku i dzięki naszemu doświadczeniu ich wypełnienie nie stanowi znacznych trudności. Część wymagań jest jednak co roku nowa. Tegoroczny CanSat jest jednoczęściowy w przeciwieństwie do poprzednich edycji, gdy był dwuczęściowy. Nowością jest również to, że CanSat stanowi osłonę aerodynamiczną na czubku rakiety. Najtrudniejszym wyzwaniem w tym roku okazała się ochrona kurzego jajka przed rozbiciem, jednak dzięki naszemu doświadczeniu, nowoczesnym rozwiązaniom i zastosowaniu egzotycznych materiałów udało się rozwiązać wszystkie napotkane problemy.

PR i Marketing

Sekcją PR i Marketingu zajmują się Ula Wiśniewska i Tymoteusz Puślecki, którzy pełnią kluczową rolę w naszym zespole. Ich głównym zadaniem jest budowanie relacji z partnerami biznesowymi poprzez przygotowywanie ofert sponsorskich oraz poszukiwanie nowych sponsorów. Dodatkowo, są odpowiedzialni za organizację wyjazdu drużyny do Stanów Zjednoczonych, dbając o każdy szczegół, aby zapewnić sprawną realizację planów podróży. Ponadto, angażują się w promowanie drużyny na platformach społecznościowych, aby nasza działalność była widoczna i dostępna dla szerszego grona odbiorców.

Jak to wszystko połączyć w całość?

Liderem projektu jest Jakub Kaszowski biorący udział w konkursie już trzeci rok z rzędu. Jego głównym zadaniem jest organizacja zespołu i kontrola czy wszystkie zadania są wykonywane należycie i na czas.

„W poprzednich edycjach zawsze zajmowaliśmy wysokie pozycje w konkursie CanSat Competition. W roku 2022 było to 2 miejsce a w roku 2023 było to 4 miejsce. Widzę ile pracy i serca włożył w ten konkurs mój zespół, w związku z tym mam nadzieję, że w tym roku uda nam się stanąć na podium.”– mówi Jakub.

Podziękowania

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie nasi sponsorzy. W szczególności, chcielibyśmy podziękować firmie Streamsoft z Zielonej Góry.