Kosmiczny listopad z World Space Week Wrocław 2020
Zamiast sal pełnych kreatywnych dzieci – internetowe pokoje.
Zamiast burzy oklasków po prelekcji – ciche podziękowanie na czacie.
Zamiast rozmów, śmiechu i gwaru – cisza.
Choć brzmi to dość depresyjnie i smutno, World Space Week Wrocław 2020 taki nie był. Pomimo wielu przeciwności losu konferencja odbyła się, odnosząc ogromny sukces.
World Space Week
Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej co roku obchodzony jest w dniach 4 – 10 października. Daty te powiązane są z dwoma niezwykle ważnymi wydarzeniami, związanymi z eksploracją kosmosu:
- 4 października 1957 – na orbitę wysłany został Sputnik 1 – pierwszy sztuczny obiekt wysłany przez człowieka w kosmos
- 10 października 1967 – uprawomocnienie Traktatu o przestrzeni kosmicznej, który określa niezawłaszczalność kosmosu oraz zasadę, że eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej powinny służyć dobru wszystkich państw.
Miesięczne opóźnienie
Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany zdecydowanej większości ludzi. Tak było też w tym przypadku. Zmiana terminu i formy wydarzenia sprawiła, że cała impreza stanęła pod znakiem zapytania. Na szczęście udało się ją przeprowadzić bez większych problemów, dzięki czemu tysiące Polaków mogło świętować Tydzień Przestrzeni Kosmicznej w swoich domach.
PWr Aerospace na WSWW
Jak co roku, nasz zespół był zaangażowany w pomoc przy World Space Week Wrocław. Jednak w tej edycji nasza obecność była widoczna jeszcze bardziej.
Konferencja
Pierwszego dnia byliśmy obecni w studio, znajdującym się na Hali Stulecia. Kasia Ignatowicz, na co dzień specjalistka ds. PR i Social Media w naszym kole, wcieliła się w rolę konferansjera. Razem z Anną Bukiewicz-Szul i Włodzimierzem Tarnowskim, organizatorami WSWW, prowadziła rozmowy z gośćmi i zadawała im pytania od widzów. Dodatkowo prowadziła dla Was relację zza kulis na Instagramie.
Warsztaty
Drugiego dnia działo się jeszcze więcej. Miłosz Segedyn, jeden z naszych elektroników, poprowadził warsztaty pt. „Papierowy komputer pokładowy”, w których zaprezentował, jak przy użyciu kartki i ołówka programować najprostsze instrukcje oraz jak stworzyć symulator lądowania na Księżycu.
Z kolei Tobiasz Wojnar, prezes PWr Aerospace, pokazywał najmłodszym, jak przy użyciu przedmiotów, które mamy w domach, zrobić własne planetarium i model łazika kosmicznego.
Równolegle do bloku warsztatów i prelekcji można było oglądać przesłane wcześniej przez warsztatowców filmy. Kasia Ignatowicz, Marcin Szadkowski i Tobiasz Wojnar również takie nagrali. Podczas nich opowiedzieli pokrótce o promach kosmicznych i rakietach, a następnie pokazali, jak stworzyć ich modele origami.
Nowy projekt
Tegoroczny WSWW był dla nas wyjątkowy pod jeszcze jednym względem: przedstawiliśmy na nim nasz nowy projekt!
Już od wakacji trwają prace nad WroSatem – pierwszym studenckim nanosatelitą z Wrocławia. Oficjalne ogłoszenie nastąpiło podczas prezentacji „Od Sputnika do WroSata”, którą poprowadził prezes naszego koła.
Za wcześnie?
Rok temu, podczas WSWW, oglądaliśmy prelekcję Artura Chmielewskiego o CubeSatach. Pokazywał, jakie możliwości stoją przed nanosatelitami i co można dzięki nim osiągnąć. Wtedy nie sądziliśmy, że my także jesteśmy w stanie stworzyć własnego. Jesteśmy stosunkowo młodym kołem naukowym, więc myśl o budowie CubeSata wydawała się wtedy śmieszna.
Wielu nadal może twierdzić, że jest to trochę irracjonalne, bo przecież nie mamy aż tak dużego doświadczenia przy długich projektach.
Jest to prawda, dlatego WroSat, który jest projektem PWr Aerospace, to nie tylko członkowie naszego koła. Podczas pierwszej rekrutacji dołączyły do nas osoby z większym doświadczeniem, które na co dzień działają w innych kołach naukowych i organizacjach. Przy projekcie działają także studenci i uczniowie, którzy choć nie są w żadnym innym stowarzyszeniu, swoją pracą i zainteresowaniami idealnie uzupełniają nasz zespół.
Nie tylko weekend
World Space Week Wrocław to przede wszystkim warsztaty, prelekcje i konferencja, ale cała impreza nie zamyka się w jeden weekend. W dniach 20-22 listopada odbyły się warsztaty „Kosmiczne Inspiracje 3”, dedykowane nauczycielom.
22 listopada miał również miejsce start trzech balonów stratosferycznych. Oglądając transmisję każdy z nas mógł poczuć się jak krótkofalowiec, ponieważ z balonu nadawany był specjalny sygnał, który po zdekodowaniu w aplikacji stawał się obrazem.
50 lat minęło…
Wydarzeniem zwieńczającym tegoroczną edycję WSWW było pięćdziesięciolecie wysłania na rakiecie Wertikal-1 wrocławskich przyrządów do obserwacji Słońca.
W Centrum Badań Kosmicznych Aleksander Parkitny przeprowadził rozmowę z doktorem Zbigniewem Kordylewskim i profesorem Januszem Sylwestrem, w której opowiedzieli o przygotowaniach do pamiętnej misji, współpracy w programie Interkosmos i badaniach, które nastąpiły w przeciągu ostatniego półwiecza.
Ponadto, doktor Tomasz Mrozek zapowiedział książkę, która ma podsumować ostatnie pięćdziesiąt lat pracy Zakładu Fizyki Słońca we Wrocławiu.
Podsumowanie tegorocznej edycji
Czwarta edycja WSWW okazała się, mimo wielu przeciwności losu, niesamowitym sukcesem. Mamy nadzieję, że kolejna będzie jeszcze lepsza, a my po raz kolejny będziemy mogli wziąć w niej udział.
Serdecznie zapraszamy wszystkich na media społecznościowe wydarzenia oraz naszego nowego projektu:
World Space Week Wrocław:
WroSat: