Warsztaty w ramach XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności DI 2019

Balony stratosferyczne, spektroskopia… Dla członków naszego koła te pojęcia są oczywiste. W dniach 2-3 marca mieliśmy okazję podzielić się naszą wiedzą z dziećmi i młodzieżą szkolną w ramach XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności Destination Imagination 2019.

Warsztaty podzielone zostały na dwa tematy: „Polatajmy balonami – budujemy micro misje stratosferyczne” oraz „Pryzmat u Pink Floyd, czyli spektroskopia dla zabieganych” . Pierwszy z nich przeznaczony był dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych, drugi dla ich starszych kolegów i licealistów.

Najmłodsi mieli okazję dowiedzieć się, czym są i jak działają balony stratosferyczne. Zobaczyli gondole wysłane w naszych misjach balonowych, ich zawartość oraz zdjęcie wykonane z około 30 km nad Ziemią. Po prezentacji mogli poczuć się jak prawdziwi inżynierowie i wykonać samodzielnie własne konstrukcje używając balonów z helem i plastikowych kubeczków. Poza tym mieli do wykonania zadanie: ich balony, odpowiednio obciążone metalowymi elementami, musiały zawisnąć w powietrzu. Wielu dzieciom udało się tego dokonać, a te, którym zabrakło czasu do uzyskania idealnego efektu, obiecały, że będą kontynuować eksperyment we własnych domach.

Starsze grupy z zainteresowaniem słuchały najpierw o projektach naszego koła, a potem o spektroskopii. Dowiedzieli się, jak aktualnie badany jest kosmos, oraz że za pomocą spektroskopu można poznać skład bardzo odległych obiektów. Licealiści dodatkowo poznali model budowy atomu Bohra. Każda z grup została przeszkolona w zakresie widm emisyjnych pierwiastków i różnego typu żarówek. Na koniec uczestnicy warsztatów mieli okazję stworzyć swoje własne spektroskopy z tekturowych rolek, taśmy oraz siatek dyfrakcyjnych (kawałków płyt).

Przez dwa dni w naszych warsztatach wzięło udział około 300 uczestników. Był to bardzo intensywny weekend, mamy jednak nadzieję, że wiedza, którą przekazaliśmy dzieciom przyda im się w dalszych etapach edukacji. Dziękujemy bardzo Destination Imagination za zaproszenie oraz World Space Week Wrocław za inspirację w warsztatach.