CanSat Competition 2019 – podsumowanie

Koniec roku to idealna okazja, aby podsumować jedno z największych osiągnięć naszego koła – udział w finale konkursu CanSat Competition 2019, który odbył się w czerwcu w Teksasie.

W październiku 2018 roku powstał nasz zespół CanSat Aerospace. Za cel obraliśmy udział w konkursie CanSat Competition, organizowanym w Stanach Zjednoczonych. Było to dla nas ogromne wyzwanie, faza przygotowań wymagała wielu specjalistycznych umiejętności i zdobycia nowej wiedzy. Ciężka praca zaowocowała skomplikowanym projektem sondy atmosferycznej, ponad setką stron dokumentacji oraz, ku naszej radości, awansem do finału konkursu.

Wideoprezentacja projektu przed komisją konkursową.

W kolejnej fazie, po dokonaniu ostatnich poprawek, przeszliśmy do wykonania sondy oraz wykonania ostatecznej dokumentacji. Poza licznymi technicznymi detalami, jak przygotowanie systemów komunikacji, sensorów, mechanizmu wyrzutu czy separacji z kontenerem, nasz projekt zakładał wykonanie sondy, która po wyrzuceniu z rakiety wyląduje z użyciem zjawiska autorotacji. Mechanizm, który na to pozwolił został zaprojektowany od początku do końca przez nasz zespół.

Wizualizacja zaprojektowanego CanSata.

Układ czterech śmigieł z regulowanym kątem natarcia pozwolił z powodzeniem zrealizować wymaganie postawione przez organizatorów konkursu. Pozostałe wymagania dotyczyły wymiarów, masy czy zakresu mierzonych w czasie lotu parametrów. Szczegółowe dane musiały zawarte w dokumentacji, która ostatecznie przybrała imponujące rozmiary ponad 160 stron.

Projekt CanSata w porównaniu do standardowej puszki 330 ml.

W czerwcu 2019 wyruszyliśmy do Teksasu, gdzie w międzynarodowych zawodach udało nam się zdobyć 27. miejsce wśród 43 drużyn biorących udział. Debiutancki start okazał się ogromnym sukcesem naszego zespołu, a zdobyte przez nas doświadczenie z pewnością przysłuży się kolejnym projektom oraz nadchodzącym edycjom konkursu, w których bez wątpienia weźmiemy udział.